День ювеліра в Україні: Історія свята та символіка пекторалі

День ювеліра в Україні: Історія свята та символіка пекторалі

21 червня Україна святкує День ювеліра – свято, присвячене мистецтву створення коштовних прикрас та майстерності ювелірів. Це особливий день, коли віддають шану тим, хто вкладає свою душу та талант у створення ювелірних шедеврів.

Історія Дня ювеліра в Україні

День ювеліра в Україні було запроваджено з метою визнання та популяризації ювелірної майстерності. Ця професія має глибоке коріння в українській культурі, адже з давніх-давен наші предки виготовляли чудові прикраси з дорогоцінних металів та каменів. Сьогодні ювеліри продовжують традиції, поєднуючи старовинні техніки з сучасними технологіями, створюючи витвори мистецтва, що зачаровують своєю красою та досконалістю.

(Не)Міжнародний День ювеліра

Існує також ніби-то Міжнародний, або Всесвітній день ювеліра, який відзначається 31 січня. Але його було вигадано на фестивалі «Золотое кольцо россии» в костромі у 2002 році. Офіційно святкувати його почали з 2008 року після конкурсу молодих талантів у Ташкенті. Фестиваль мав міжнаціональний характер та включав країни колишнього СНД і дружні до росії держави, серед яких була і Україна.

Варто зазначити, що це свято не має жодної історичної опори, ані у світовому, ані в українському контексті. Воно було створене штучно і не несе культурних чи історичних коренів.

Пектораль – символ української ювелірної майстерності

Одним із найвідоміших символів українського ювелірного мистецтва є скіфська пектораль. Ця розкішна нагрудна прикраса, знайдена у 1971 році археологом Борисом Мозолевським у Товстій Могилі на Дніпропетровщині, стала справжнім шедевром античної ювелірної справи і вважається найбільшою археологічною знахідкою 20 століття. 

Пектораль виготовлена з чистого золота 958 проби і має вагу понад 1,1 кг. Вона складається з трьох ярусів, кожен з яких оздоблений складними та детальними композиціями. Верхній ярус зображує сцени побуту скіфів, середній – рослинні мотиви, а нижній – міфологічні сцени з тваринами та фантастичними істотами. Вся композиція пекторалі демонструє високий рівень технічної майстерності та художнього смаку давніх ювелірів.

Вона є не тільки символом ювелірного мистецтва, але й важливим історико-культурним артефактом. Пектораль відкриває нам вікно у світ скіфської цивілізації, її вірування, побут та естетичні уподобання. Сьогодні пектораль зберігається в Музеї історичних коштовностей України, де кожен охочий може побачити цей дивовижний витвір давнього ювелірного мистецтва.

Сучасне ювелірне мистецтво України

Сучасні українські ювеліри продовжують традиції, закладені століттями. Вони створюють прикраси, які вражають своєю красою та витонченістю, використовують найновіші технології, але при цьому зберігають традиційні мотиви та техніки.

День ювеліра – це чудова нагода нагадати про важливість цієї професії та віддати належне майстрам, які створюють справжні витвори мистецтва. Вони вкладають у свою роботу не тільки знання та вміння, але й часточку своєї душі, перетворюючи дорогоцінні метали та камені у справжні шедеври.

 

Тож давайте відзначати День ювеліра, вшановуючи талановитих майстрів, які продовжують дивувати та надихати своїми роботами. Нехай їхні прикраси дарують нам радість та красу, адже ювелірне мистецтво – це більше, ніж просто ремесло, воно приносить гармонію та натхнення у наше життя.

Назад до блогу