
Що таке проба металу і чому це важливо?
Share
При купівлі ювелірних прикрас ви точно помічали крихітні цифри на виробах із золота чи срібла. Це і є проба металу – показник вмісту чистого дорогоцінного металу в сплаві.
Золото
Чисте золото – дуже м’яке, тому його змішують із іншими металами (сріблом, міддю, нікелем, паладієм), щоб зробити міцнішим.
📌 Найпоширеніші проби:
▪️ 375 (9К) – 37,5% золота (вважається низькопробним сплавом, але його можна ще зустріти, значно доступніший по ціні, порівняно з іншими).
▪️ 585 (14К) – 58,5% золота (оптимальне поєднання міцності та вартості, найпоширеніша проба в Україні).
▪️ 750 (18К) – 75% золота (дорожчий сплав, м'якший за 585).
▪️ 999 (24К) – 99,9% золота (чисте золото, м’яке, в основному не використовується для виготовлення прикрас, хіба що для колекційні виробів, які зберігаються, а не носяться).
Срібло
Як і золото, срібло в чистому вигляді – занадто м’яке, тому його легують (змішують) іншими металами (найчастіше міддю).
📌 Основні проби:
▪️ 875 – 87,5% срібла (використовується для столового срібла, медалей, можна зустріти в радянських прикрасах).
▪️ 925 (стерлінгове срібло) – 92,5% срібла (найпопулярніша для ювелірних виробів).
▪️ 999 – 99,9% срібла (дуже м’яке, рідко використовується для прикрас, для конкретних технік, таких, як філігрань чи під фініфть).
Яку пробу обрати?
В сріблі це однозначно 925, в золоті можна обирати між 585 та 750 в залежності від вашого бюджету.
Також з важливого:
- В природі немає чистого дорогоцінного металу. Найвищий зафіксований вміст золота в руді - 90%, але зазвичай руди мають концентрацію 30-60%
- Немає такого поняття, як "неякісне" золото чи срібло. Є різний відсоток вмісту дорогоцінного металу в сплаві, а також якісь виконання виробу.
Сам метал має однакові властивості незалежно від бренду, який виробив прикраси.
На зносостійкість скоріш впливає дизайн: на прямій гладкій поверхні подряпини видно краще, ніж на тих виробах, де удари на себе приймає каміння, або дрібні виступаючі елементи чи текстурна фактура, яка маскує сітку подряпин.
- Абсолютно всі виробники в Україні, незалежно від масштабу та типу виготовлення (ручна робота чи масове виробництво, завод чи одиночний майстер) забов'язані ставити на вироби пробу державного зразка, який має не тільки цифру, а герб та рамочку.
Тож, при виборі ювелірних прикрас звертайте увагу не лише на дизайн, а й на пробу металу. Вона визначає склад сплаву, його міцність, відтінок та навіть спосіб догляду за виробом.
Пам’ятайте, що найкраща проба – та, яка відповідає вашим потребам та вподобанням. А якісна прикраса – це не лише дорогоцінний метал, а й гарна робота майстра, зручна посадка та естетичне задоволення, яке вона вам приносить.
Обирайте усвідомлено та насолоджуйтесь своїми ювелірними скарбами!